دکتر ظهیر عباسدکتر ظهیر عباسدکتر ظهیر عباس
کاشت مو
تزریق ژل یا فیلر
هایفو تراپی
آر اف فرکشنال
بوتاکس
عمل پلک

انواع بوتاکس موجود در ایران

انواع مارکهای داروی بوتولینیوم توکسین(بوتاکس)مطرح در ایران

دیسپورت:اولین مارک تجاری بوتولینیوم توکسین است که به شکل قانونی و رسمی وارد شده و دارای مجوز های لازم بین المللی دارو و مجوزهای وزارت بهداشت است. این دارو 500 و 300 واحدی است وساخت انگلیس است.

نورونوکس: اخیرا وارد شده است.ساخت کره جنوبی و کارخانه دارویی معتبر این کشور میباشد.از لحاظ دوز و شکل ویال ها، شبیه بوتاکس آمریکایی است و ویالهای 50و 100 واحدی دارد.دارای مجوز ورود وزارت بهداشت است واز طریق کانالهای رسمی و قانونی توزیع و پخش میشود.و کیفیت آن مشابه بوتاکس آمریکایی است.

بوتولینیوم توکسین های چینی:به جرات و با تاسف میتوان گفت بیشترین نوعی که در ایران مصرف میشود انواع چینی است. این انواع غالبا نه در کارخانه های دارویی ،بلکه در کارگاه های زیرزمینی در کشور چین تولید شده به صورت قاچاقی وارد شده و با شگردهای مختلف توسط بعضی افراد و شرکتها توزیع میشوند.دارای هیچ مجوز دارویی نیستند. و قیمت آنها یک بیستم انواع اصلی است. بارها توسط مقامات وزارت بهداشت و مراکز علمی کشور از جمله انجمن متخصصین پوست کشور نسبت به مصرف آن هشدار داده شده است . گزارشاتی از مرگ در اثر تزریق این داروها وجود دارد.اما به دلیل قیمت پایین آن همچنان بیشترین مصرف را در ایران دارند.نامهای مختلفی روی آنها گذاشته شده بعضی از این نامها عبارتند از:کانیتوکس،درماتوکس، لومینیز و....... مشکل انواع چینی بروز عوارضی است که در بعضی موارد به صورت حاد ظاهر میشود و به شکل حساسیتهای شدید و خطرناک بروزمیکند. لازم به ذکر است عوارض حاد این دارو در همه موارد بخصوص در بار اول تزریق ظاهر نمیشود و لذا مصرف کنندگان ممکن است متوجه تقلبی بودن آن نشوند.بخصوص اینکه در بعضی موارد اثر ضد چروکی خوبی هم دارند.

بوتاکس کانادایی: تا کنون کارخانجات دارویی کانادا تولید کننده این دارو نبوده اند بنا براین ،بوتواونیوم توکسین کانادایی اصلا وجود خارجی ندارد.در ایران بوتاکس های چینی با نام کانادایی در بازار توزیع شده اند و این شگردی است برای مخفی نمودن ماهیت اصلی این محصولات.
لازم به ذکر است گزارشات و اخباری که در خصوص عوارض خطرناک تزریق بوتاکس وجود دارد مربوط به انواع تقلبی آن یعنی انواع چینی وکانادایی است.انواع اصلی این دارو عوارض بسیار کمی دارند و درصورت بروز عارضه این عوارض جزیی ،غیر خطرناک و موقتی خواهد بود.

مصپورت: بوتاکس ایرانی که توسط شرکت مصون دارو تولید شده است و ویال آن ۵۰۰ واحدی می باشد. یک بوتاکس نسبتا ارزان و در عین حال کارایی خوبی دارد و نسبت به بوتاکس های چینی (کانادایی) موثرتر و احتمال عوارض بسیار کمتری داشته است.

زئومین (Xeomin )، توسط شرکت Merz ،آلمان در سال2005 ساخته شده است. خصوصیت منحصربفرد این نوع بوتاکس عدم نیاز به نگهداری در یخچال در حالت پودری آن و خلوص بالای فرمولش است.

لازم به ذکر است بوتاکس های دیسپورت نورونوکس و زیومین دارای تاییدیه توسط سازمان غذا و دارو آمریکا می باشند و مصپورت دارای تاییدیه وزارت بهداشت ایران می باشد. بوتاکس های چینی شامل کانیتوکس،درماتوکس، لومینیز وغیره می باشند فاقد هیچگونه مجوز و غیرقانونی می باشند.


آدرس مطب : بندر عباس ، میدان صادقیه ، ساختمان پاسارگاد ، طبقه 4
تلفن : 33683931 - 076

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :